تشخیص و درمان فشارخون پایین

تشخیص فشارخون پایین
درمان فشارخون پایین
سبک زندگی و درمان‌های خانگی

 

تشخیص فشارخون پایین

هدف از بررسی فشارخون پایین، پیدا کردن علت آن است. پزشک علاوه بر گرفتن شرح‌حال، انجام معاینه و اندازه‌گیری فشارخون ممکن است اقدامات زیر را هم توصیه کند:

 • آزمایش خون: که اطلاعاتی درباره سلامت کلی و کاهش قند خون، افزایش قند خون (دیابت) یا کاهش گلبول‌های قرمز خون (کم‌خونی) می‌دهد و همگی ممکن است باعث علائمی شبیه افت فشارخون شوند.
 • الکتروکاردیوگرام (نوارقلب): طی این فرآیند بدون درد و غیرتهاجمی، برچسب‌هایی به پوست قفسه‌ سینه، دست‌ها و پاها متصل می‌شود. این برچسب‌ها پیغام‌های الکتریکی قلب را دریافت می‌کنند. پیغام‌ها توسط یک ماشین روی کاغذ ثبت می‌شود یا در مانیتور نمایش داده می‌‌شود.
  نوارقلب، اختلالات ریتم قلب، مشکلات ساختاری قلب و نرسیدن خون و اکسیژن به عضله قلب را نشان می‌دهد. همچنین احتمال حمله‌ قلبی یا سابقه ‌آن را می‌تواند نشان دهد.
تشخیص و درمان فشارخون پایین
 • آزمون تیلت: اگر افت فشارخون هنگام ایستادن یا در اثر پیغام‌های نادرست مغزی (افت فشارخون با واسطه اعصاب) باشد، آزمون تیلت می‌تواند چگونگی واکنش بدن به تغییر وضعیت را بررسی کند. در این تست شما روی تختی می‌خوابید که سرِ آن برای بالا آوردن قسمت فوقانی بدن شما کج می‌شود و حالتی مشابه حرکت از وضعیت خوابیده به ایستاده را شبیه‌سازی می‌کند.

  درمان فشارخون پایین

  اگر فشارخون پایین علامتی نداشته باشد یا علائم خفیف ایجاد کند به ندرت نیاز به درمان پیدا می‌کند. اما اگر علامت‌دار باشد درمان بستگی به علت دارد. مثلا اگر دارو باعث افت فشارخون شود، درمان با عوض کردن، قطع یا کم کردن دوز دارو انجام می‌شود.اگر مشخص نباشد چه چیزی باعث افت فشارخون شده‌است یا درمانی برای آن وجود نداشته‌باشد، هدف از درمان، بالا بردن فشار و کاهش علائم است. بسته به سن، وضعیت سلامت و نوع فشارخون پایینی که دارید این کار را می‌توانید به شکل‌های زیر انجام دهید:

  • مصرف بیشتر نمک: به طور معمول، توصیه متخصصین این است که نمک کمتری در رژیم غذایی مصرف کنید چرا که نمک باعث افزایش فشارخون می‌شود. برای افرادی که فشارخون پایین دارند، عکس این موضوع صادق است و بهتر است نمک بیشتری مصرف کنند. اما از آنجا که نمک زیادی باعث نارسایی قلبی به‌ویژه در افراد مسن می‌شود، پیش از افزایش مصرف نمک حتما با پزشک مشورت کنید.
  • نوشیدن آب بیشتر: مایعات، حجم خون را افزایش می‌دهند و از کم‌آبی جلوگیری می‌کنند که هر دو در نهایت باعث درمان افت فشارخون می‌شوند.

 

تشخیص و درمان فشارخون پایین
 • استفاده از جوراب‌های فشاری: جوراب‌های کشی که به طور معمول برای کاهش درد و تورم وریدهای واریسی استفاده می‌شوند می‌توانند به کاهش تجمع خون در پاها کمک کنند. بعضی افراد، گن‌های کشی شکم را بهتر از جوراب‌های فشاری تحمل می‌کنند.
 • داروها: داروهای مختلفی برای درمان کاهش فشارخون وضعیتی (فشارخون اورتواستاتیک) استفاده می‌شود که با نظر پزشک و بر اساس وضعیت و دلیل افت فشارخون بیمار، قابل تجویز است.

سبک زندگی و درمان‌های خانگی

بسته به دلیل افت فشارخون می‌توانید با تغییراتی در سبک زندگی یا بعضی درمان‌های خانگی، علائم افت فشارخون را کم یا از آن جلوگیری کنید:

 • آب بیشتر و الکل کمتر بنوشید: الکل حتی اگر متوسط مصرف شود باعث کم‌شدن آب بدن و افت فشارخون می‌شود. از طرفی، نوشیدن آب، کم‌آبی بدن را جبران می‌کند و حجم خون را افزایش می‌دهد.
 • به وضعیت بدن خود توجه کنید: از حالت درازکشیده به آرامی بلند شوید. وقتی می‌نشینید، پاهایتان را روی هم نیندازید.
  اگر متوجه شروع علائم در هنگام ایستادن شدید، بنشینید و پای خود را یک میز بگذارید یا درازبکشید و زیر پای خود بالش بگذارید. این حرکات باعث افزایش جریان خون از پاها به سمت قلب می‌شود.
 • غذاهای با حجم کم و کربوهیدرات پایین مصرف کنید: برای جلوگیری از افت شدید فشارخون، غذاهای کم‌حجم با دفعات بیشتر مصرف کنید و از مصرف غذاهای پرکربوهیدرات مثل سیب‌زمینی، برنج، پاستا و نان پرهیز کنید.
  ممکن است پزشک هم مصرف یک یا دو فنجان قهوه یا چای پررنگ با صبحانه را به شما توصیه کند. در طول روز کافئین مصرف نکنید چرا که حساسیت خود را نسبت به آن از دست می‌دهد و کافئین می‌تواند باعث کم‌آبی هم بشود.
تشخیص و درمان فشارخون پایین

 

 • به طور منظم ورزش کنید: ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز در حدی ورزش کنید که ضربان قلب شما را بالا ببرد و دو یا سه روز در هفته نیز ورزش استقامتی داشته باشید. از ورزش کردن در محیط گرم و مرطوب خودداری کنید.