اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی معمولی (از روی پوست)

 

مرور کلی

اکوکاردیوگرافی، دستگاهی است مثل سونوگرافی که با آن از روی پوست بدن، تصویر ساختمان قلب را می‌توان مشاهده‌کرد. این دستگاه، امواج صوتی را از طریق یک فرستنده کوچک که روی سطح بدن قرار می‌گیرد، به سمت اعضای بدن می‌فرستد و امواج برگشتی، توسط دستگاه بررسی و تبدیل به تصویر می‌شود. برای بهبود انتقال و دریافت امواج، از ژل مخصوصی بر روی دیواره قفسه سینه استفاده می‌شود و به‌صورت استاندارد، قلب از سه تا چهار محل در قفسه سینه مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای دریافت بهترین محل ارسال و دریافت امواج، پروب روی قفسه سینه در جهت‌های مختلف جابجا می‌شود.

 

این تست چه کاربردی دارد؟

در طیف وسیعی از بیماران با علائم قلبی، اکوکاردیوگرافی بعنوان یک روش تشخیصی کاربرد دارد. این تست برای تشخیص و تعیین وسعت یا شدت اختلالات قلبی در افرادی که تپش قلب، دردسینه، تنگی نفس، غش (سنکوپ)، فشارخون بالا و سکته مغزی دارند استفاده می‌شود و برای تشخیص اختلالات زیر در قلب کاربرد دارد:

  • تأثیر تنگی عروق تغذیه ای قلب بر حرکات دیواره‌های قلب
  • نارسایی قلبی و بزرگ شدن حفرات قلب
  • بیماریهای مادرزادی قلب
  • بیماریهای دریچه ای قلب
  • عوارض برخی بیماریها بر روی قلب مثل عوارض فشارخون بالا
  • بررسی عوارض بعضی داروها بر قلب مثل داروهای شیمی درمانی
  • بیماریهای پرده اطراف قلب

خطرات تست

اکوکاردیوگرافی از راه پوست هیچ خطر و عارضه‌ای برای بیمار ندارد و امواج آن برای خانم‌های باردار و جنین نیز هیچ عارضه‌ای ندارد.

 

این تست چه آمادگی‌هایی نیاز دارد؟

در اکوکاردیوگرافی از راه قفسه سینه با توجه به اینکه پروب با واسطه ژل روی قفسه سینه قرار داده می‌شود، بهتر است در آقایان اگر موهای سینه زیاد هستند تراشیده شوند تا اطلاعات، بصورت شفاف ثبت ‌شوند.

نتایج تست

پس از انجام این تست، پزشک شما اطلاعات مربوط به یافته های اکوکاردیوگرافی را با علائم شما و نتایج معاینات و سایر تست‌های تشخیصی در کنار هم قرار داده و بر این اساس، چنانچه تشخیصی قطعی به دست بیاید با بیمار در میان گذاشته و چنانچه نیاز به ارزیابی‌های تشخیصی بیشتری باشد، توصیه می‌شود.

 

نویسنده: دکتر حسن ریاحی
آخرین به روز رسانی: مهرماه ۱۳۹۶