نوار قلب

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام یا همان ECG تستی است که در عین حال که بسیار ساده انجام می‌شود، اطلاعات زیادی را درباره فعالیت قلب نشان می‌دهد. در این تست فعالیت الکتریکی قلب ثبت‌شده و به صورت امواجی روی کاغذ نمایش داده می‌شود.

 

در این تست ضمن نشان داده‌شدن تعداد ضربان و ریتم قلب، بسیاری از اختلالات ریتم قلب و همچنین نشانه‌هایی از اختلالات ساختاری قلب مانند مشکلات دریچه‌ای و یا ضخیم شده دیواره‌های قلب نشان داده‌شده و همچنین در صورت وجود تنگی در رگ‌های تغذیه‌کننده قلب، نشانه‌های خونرسانی ناکافی به عضلات قلب نیز ممکن است دیده‌شود.

 

این تست البته محدودیت‌های زیادی نیز دارد و معمولا بر اساس یافته‌های نوار قلب و شرح حال و معاینات فیزیکی، ممکن است نیاز به تست‌های تکمیلی‌ نیز بشود. مانند اکوکاردیگرافی در موارد شک به بیماری‌های ساختمانی، یا تست ورزش، اسکن قلب یا استرس اکوکاردیوگرافی در موارد شک به تنگی‌های عروق و همچنین هولتر ریتم در موارد شک به آریتمی.

برای این تست که معمولا در کلینیک، بخش، اورژانس، اتاق عمل و حتی آمبولانس نیز قابل انجام است، بیمار روی تخت دراز کشیده و حسگرهای الکتریکی که به آن الکترود گفته می‌شود، روی سطح بدن و همچنین هر چهار اندارم قرار گرفته و سپس فعالیت الکتریکی ثبت شده و روی کاغذ چاپ می‌شود.

این تست کاملابی خطر و بدون درد بوده و انجام آن حدود پنج تا ده دقیقه طول می‌کشد و پس از انجام، علاوه بر اینکه نوار قلب چاپ شده در اختیار بیمار قرار می‌گیرد، نتیجه و یافته های آن توسط پزشک برای بیمار توضیح داده می‌شود.

نویسنده: دکتر حسن ریاحی
آخرین به روز رسانی: مهر ماه ۱۳۹۶